GOSPODARKA ODPADAMI
Kobieta segreguje śmieci
ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGI
Panele fotowoltaiczne i wiatraki
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
Wycięta rodzina z papieru w dłoni osoby
FOTO GALERIA
FOTO GALERIA

Gmina

Gmina Wysokie jest gminą wiejską, która położona jest w Powiecie Lubelskim na terenie Województwa Lubelskiego. Cały teren gminy zlokalizowany jest w centralnej części Wyżyny Lubelskiej, dokładnie usytuowany jest w części południowej mezoregionu zwanego Wyniosłością lub inaczej Wierzchowiną Giełczewską.
 
Administracyjnie terytorium gminy Wysokie graniczy od strony północnej z gminą Krzczonów, od strony północno - zachodniej na niewielkim odcinku z gminą Bychawa oraz od zachodu z gminą Zakrzew. Wszystkie te tereny położone są w powiecie lubelskim. Od strony południowej sąsiaduje natomiast z gminą Turobin, która zlokalizowana jest w powiecie biłgorajskim. Natomiast wschodnia granica przylega terytorialnie do gminy Żółkiewka w powiecie krasnostawskim.
 
Gmina Wysokie położona jest w lokalizacji, która umożliwia bardzo korzystne połączenia komunikacyjne z innymi częściami Województwa Lubelskiego. W miejscowości Wysokie krzyżują się dwie znaczące drogi: trasa nr 835 Lublin - Przemyśl oraz trasa nr 842 Kraśnik – Krasnystaw. Powierzchnia gminy w jej granicach administracyjnych wynosi 11418 ha (114 km2).
 
Powierzchnia gruntów ornych wynosi aż 9224 ha, dlatego gmina ma głównie charakter rolniczy. Użytki rolne zajmują 88,5% powierzchni całej gminy, natomiast grunty leśne to 9,3%. Na terenach gminy dominują gleby o wysokiej jakości, głównie o klasie III a i III b. Z terytorium gminy wypływają dwie rzeki: Wierzbówka i Giełczew, natomiast przez jej obszar przepływa rzeka Por, która ma swoje źródło we wsi Batorz w powiecie janowskim, a ujście w sztucznym zalewie w Nieliszu, skąd wpada do rzeki Wieprz.
 
Gminę tworzy 21 sołectw:
Antoniówka, Biskupie, Biskupie Kolonia, Dragany, Giełczew Pierwsza, Giełczew Druga, Giełczew Doły, Giełczew Kolonia, Guzówka, Kajetanów, Łosień, Maciejów Nowy, Maciejów Stary, Nowy Dwór, Radomirka, Rezerwa, Słupeczno, Spławy, Stolnikowizna, Wysokie, Zabłocie.
 
Obecnie funkcję Wójta Gminy Wysokie pełni Dorota Dobrzyńska a Przewodniczącym Rady Gminy jest Andrzej Deruś.
 
Atrakcyjność krajobrazu, przyroda oraz klimat tego miejsca stwarzają dobre warunki dla rekreacji i wypoczynku z dala od pośpiechu i miejskiego zgiełku. Szczególnie warte zobaczenia są tereny bezpośrednio przylegające do obszaru Parku Krajobrazowego Roztocza Zachodniego. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia malowniczych terenów gminy Wysokie i skorzystania z możliwości odpoczynku na łonie natury.
Powrót