GOSPODARKA ODPADAMI
Kobieta segreguje śmieci
ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGI
Panele fotowoltaiczne i wiatraki
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
Wycięta rodzina z papieru w dłoni osoby
FOTO GALERIA
FOTO GALERIA

Aktualności

Kawałek plakatu z napisami Znamię! Znam je? - czyli co musisz wiedzieć o czerniaku skóry
Opublikowane dn. 19-06-2021

Ogólnopolski program profilaktyki czerniaka w edycji 2020/2021

Gmina Wysokie przystąpiła do ogólnopolskiego programu profilaktyki czerniaka w edycji 2020/2021 prowadzonego przez Studenckie Koła Naukowego Onkoma przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie – Państwowego Instytutu Badawczego (SKN ONKOMA).

Choroby nowotworowe będąc przyczyną co czwartego zgonu w Polsce, niezaprzeczalnie stanowią ogromne wyzwanie z punktu widzenia zdrowia publicznego.

W ramach programu został opracowany scenariusz zajęć lekcyjnych przeznaczony na 1 godzinę lekcyjną wraz z całą niezbędną obudową dydaktyczną - ulotka, plakat, materiały dla nauczyciela, film na temat samobadania skóry. Zajęcia adresowane były do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz klas 7 i 8 szkoły podstawowej. Na terenie gminy do akcji przystąpiły szkoły: Szkoła Podstawowa w Maciejowie Starym, Szkoła Podstawowa w Giełczwi oraz Zespół Szkół w Wysokiem. Realizatorami programu byli nauczyciele biolodzy, szkolni pedagodzy i wychowawcy poszczególnych klas w ramach godziny wychowawczej. Na zajęciach uczniowie poznali zasady profilaktyki czerniaka, zdobyli umiejętność przeprowadzenia samobadania skóry czy też różnicowania zmian podejrzanych o charakter nowotworowy ze zwykłymi znamionami na podstawie zasady ABCDE („czerniakowe abecadło”).

Znajomość cech charakterystycznych czerniaka i regularna obserwacja znamion może pomóc we wcześniejszym wykryciu podejrzanych zmian, a tym samym dać szansę na całkowite wyleczenie.

  • A, jak asymetria – znamię wylewające się na jedną stronę;
  • B, jak brzegi poszarpane – znamię, którego brzegi nie są gładkie, które nie jest okrągłe/owalne;
  • C, jak czerwony, czarny, niejednolity kolor znamienia;
  • D, jak duży rozmiar – znamię o wielkości powyżej 6 mm;
  • E, jak ewolucja – znamię, które zmieniło się w krótkim czasie, powiększa się, unosi nad powierzchnię skóry, swędzi, pęka, piecze, wokół którego powstało kilka nowych znamion.
Autor: Gmina Wysokie
Powrót