GOSPODARKA ODPADAMI
Kobieta segreguje śmieci
ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGI
Panele fotowoltaiczne i wiatraki
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
Wycięta rodzina z papieru w dłoni osoby
FOTO GALERIA
FOTO GALERIA

Kultura i Sport

Czytanie
Opublikowane dn. 10-09-2021

Moralność Pani Dulskiej - 10. jubileuszowa edycja Narodowego Czytania w Wysokiem

W środę 8 września w parku w Wysokiem odbyła się dziesiąta, jubileuszowa edycja Narodowego Czytania. Tegoroczna lektura to dramat Moralność pani Dulskiej, autorstwa Gabrieli Zapolskiej.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku i ma na celu popularyzację czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Gmina Wysokie od początku czynnie uczestniczy w czytaniu arcydzieł polskiej literatury.
 
W tegorocznej gminnej edycji Narodowego Czytania wzięli udział władze samorządowe gminy na czele z Wójt Dorotą Dobrzyńską, Przewodniczący Rady Gminy Wysokie, pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej i Gminnego Ośrodka Kultury w Wysokiem oraz uczniowie LO z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Wysokiem wraz z polonistką.
 
Gabriela Zapolska napisała "Moralność pani Dulskiej" jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach. Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazywane w wielu miastach przedstawienia teatrów objazdowych, m.in. realizacje Teatru Gabrieli Zapolskiej, podróżującego po całej Galicji. "Moralność pani Dulskiej" weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.
 
Honorowy patronat nad Narodowym Czytaniem objęła Para Prezydencka. Organizatorami wydarzenia były Gminna Biblioteka Publiczna, Zespół Szkół oraz Gminny Ośrodek Kultury. Czytany utwór wysłuchali uczniowie LO, seniorzy z wysockiego Klubu Seniora oraz mieszkańcy gminy. Wśród słuchaczy pojawił się również proboszcz parafii Wysokie – ksiądz Mirosław Kawczyński.
 
Narodowe czytanieNarodowe czytanieWidownia
 
Autor: Gmina Wysokie
Powrót