r. Imieniny:
Wyszukiwarka
Aktualności
Zdjęcie Artykułu

Nasze śmieci w czasach epidemii. Apel o postępowanie z odpadami

24-03-2020

Apel Prezesa Zakładu Zagospodarowania Odpadów Komunalnych w Bełżycach

Aktualna sytuacja związana z koronawirusem ma wpływ także na branżę komunalną.W obliczu koronawirusa branża odpadowa mierzy się m.in. z wyzwaniami związanymi z brakami kadrowymi. Na razie odbiór odpadów odbywa się bez zakłóceń. Nie zanotowano zachorowań wśród pracowników ZZOK w Bełżycach Sp. z o.o. Na dzień dzisiejszy praca zakładu przebiega bez zakłóceń.
Jeśli będą wprowadzone kolejne obostrzenia związane z kwarantanną a także dla bezpieczeństwa pracowników, w najbliższym czasie mieszkańcy mogą się liczyć ze zmianami w harmonogramach lub ograniczeniami dotyczącymi odbioru niektórych frakcji.  Jeśli zostanie wprowadzone bezwzględne ograniczenie kontaktów międzyludzkich ZZOK rozważa dokonywanie zbiórek nocą od 2200 do 600 rano.
Tymczasem apelujemy do mieszkańców, aby wsparli pracę sektora komunalnego w tym trudnym momencie poprzez właściwe praktyki we własnych gospodarstwach domowych.
1. Przemyślane zakupy. Strach bywa złym doradcą zakupowym. Sklepy wciąż działają i będą działać, a część nieprzemyślanych zakupów – trafi niestety do kosza. W najbliższym czasie warto zwrócić szczególną uwagę na rozsądne decyzje zakupowe,  aby nie wyrzucać więcej niż zazwyczaj.
2. Zmniejszanie objętości odpadów. Zgniatanie butelek i innych opakowań z tworzyw sztucznych, składanie lub targanie na mniejsze kawałki opakowań papierowych i kartonów – szczególnie teraz należy o tym pamiętać. Im mniej powietrza będą wozić śmieciarki – tym więcej zmieści się w nich odpadów.
3. Ograniczenie remontów, wymiany mebli itp.To niestety nie jest czas na wiosenne porządki. Warto ograniczyć wizyty w marketach budowlanych i powstrzymać się na jakiś czas od prac generujących odpady wielkogabarytowe. Ewentualne ograniczenia w odbiorze śmieci, w pierwszej kolejności dotyczyć mogą właśnie wielkich gabarytów.
4. Kompostowanie. Kolejną frakcją, której odbiór – w przypadku przeciążenia systemu może zostać ograniczony, są odpady bio. Warto, aby właściciele nieruchomości jednorodzinnych pomyśleli o zagospodarowaniu odpadów zielonych we własnym zakresie i np. spróbowali stworzyć własny kompostownik. 
 
Zdajemy sobie sprawę, że odbieranie odpadów w godzinach nocnych może być uciążliwe. Musimy się też liczyć z tym, że odpady takie jak gabaryty, papier czy plastik będą musiały być deponowane dłużej. Mamy jednak do czynienia z wyjątkową sytuacją i myślę, że w sposób szczególny należy docenić pracę wszystkich pracowników zakładu a szczególnie sortowni, kierowców i ładowaczy – oni są narażeni na zachorowanie w sposób bezpośredni. Dlatego poprzez takie zmiany chcemy chronić zdrowie pracowników, mieszkańców, a tym samym i warunki higieny wokół naszych posesji. Liczymy na zrozumienie i wsparcie.
Powrót
Dane kontaktowe

ul. Nowa 1
23-145 Wysokie
tel: 84 680 62 06 /42
fax:84 680 62 44
ug@ugwysokie.lbl.pl
facebook.com/Gmina-Wysokie

Wszystkie prawa zastrzeżone Gmina Wysokie
Projekty i wykonanie: Sulimo Software