r. Imieniny:
Wyszukiwarka
Aktualności
Zdjęcie Artykułu

Dożynki gminno - parafialne 2017. Relacja z uroczystości.

23-08-2017

20 sierpnia 2017 r. w Wysokiem odbyły się w Dożynki Gminno – Parafialne. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła, podczas której piękną homilię skierowaną do rolników wygłosił ks. proboszcz Krzysztof Maksymowicz.

Po dziękczynnym nabożeństwie w intencji wsi i rolników, barwny korowód przy akompaniamencie orkiestry dętej ze Szczebrzeszyna przeszedł główną ulicą Wysokiego, by udać się na plac przed sceną – miejsce tegorocznych dożynek.
Korowód tworzyły Poczty Sztandarowe: NSZZ RI „Solidarność” oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z Wysokiego, Nowego Dworu i Maciejowa Starego, druhowie z gminnych jednostek OSP, starostowie dożynek, władze gminy, mieszkańcy gminy oraz zaproszeni goście. Korowód zamykały piękne wieńce niesione przez Koła Gospodyń Wiejskich  z Antoniówki, Biskupia, Dragan, Giełczwi, Guzówki, Maciejowa Starego, Nowego Dworu, Wysokiego i Zabłocia.
 
Pomimo kapryśnej aury na gminnym święcie pojawiło się wielu mieszkańców, a także zaproszonych gości, którzy przyglądali się ceremoniałowi przekazania bochenka chleba, który gospodarzowi gminy wręczyli dożynkowi starości: Bożena Gustaw i Robert Grudzień. Potem nastąpiło symboliczne dzielenie się chlebem: Wójt, Przewodniczący Rady, starostowie i przewodniczące KGW częstowali nim wszystkich obecnych na uroczystości.
Następnie Wójt Gminy Anna Wojtas powitała wszystkich zgromadzonych i przekazała życzenia rolnikom, składając pracującym na roli wyrazy szacunku i uznania. Część oficjalną zakończyły wystąpienia gości, którzy odczytali i przekazali okolicznościowe listy. W uroczystości uczestniczyli: Dyr. ARiMR OR Lublin Michał Bętkowski jako przedstawiciel Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przedstawiciel Posła na Sejm RP Krzysztofa Michałkiewicza, Andrzej Bieńko – przedstawiciel Marszałka Województwa Lubelskiego. W imieniu senatora Jerzego Chróścikowskiego list odczytał Andrzej Deruś.
Część artystyczna rozpoczęła się występami  Kół Gospodyń Wiejskich: z Nowego Dworu, Dragan, Maciejowa Starego i Giełczwi. Następnie odbył się koncert orkiestry dętej ze Szczebrzeszyna oraz  występ kapeli ludowej z Gorzkowa. Miłą niespodziankę sprawił publiczności zespół Spadczyna z Białorusi, którego tancerze,  pomimo deszczu zaprezentowali kilka układów tanecznych, a solistki zaśpiewały piękne, białoruskie pieśni i covery współczesnych przebojów. W dalszej części wystąpiły zespoły: Sakord i 4Heaven, a na koniec DJ Astero. W trakcie uroczystości wszelkich informacji udzielała rolnikom Paulina Drążyk – pracownik Lokalnej Grupy Działania „Kraina Wokół Lublina”.
Wzorem lat ubiegłych odbył się konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Komisja konkursowa z dziewięciu wieńców wybrała dwa: w kategorii „wieniec tradycyjny” zwyciężył wieniec przygotowany przez KGW z Nowego Dworu, natomiast w kategorii „wieniec nowoczesny” zwyciężył wieniec przygotowany przez KGW z Biskupia. Oba wieńce będą  reprezentować gminę na Dożynkach Powiatu Lubelskiego w Radawcu.
Wszyscy zgromadzeni na placu częstowani byli bigosem i kanapkami z wiejskim smalczykiem oraz pysznymi wypiekami, przygotowanymi przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich.
Powrót
Dane kontaktowe

ul. Nowa 1
23-145 Wysokie
tel: 84 680 62 06 /42
fax:84 680 62 44
ug@ugwysokie.lbl.pl
facebook.com/Gmina-Wysokie

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

Wszystkie prawa zastrzeżone Gmina Wysokie
Projekty i wykonanie: Sulimo Software