r. Imieniny:
Wyszukiwarka
Aktualności
Zdjęcie Artykułu

Dożynki Gminno - Parafialne 2016

24-08-2016

21 sierpnia 2016 r. odbyły się w naszej gminie Dożynki Gminno – Parafialne. Dożynki to tradycyjne święto, podczas którego rolnicy dziękują Bogu za zebrane plony. To także okazja do świętowania i dobrej zabawy po pełnej wysiłku pracy przy zbiorach.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła, podczas której piękną homilię skierowaną do rolników wygłosił ks. Zbigniew Cąkała. Po dziękczynnym nabożeństwie w intencji wsi i rolników, celebrowanym przez ks. kan. Krzysztofa Maksymowicza, barwny korowód przy akompaniamencie orkiestry dętej z Zakrzewa przeszedł ulicami Wysokiego, by udać się na plac przed sceną.
Korowód tworzyły Poczty Sztandarowe: NSZZ RI „Solidarność”, Zespołu Szkół im. St. Staszica w Wysokiem, Szkoły Podstawowej im. St. Mikołajczyka w Giełczwi, Szkoły Podstawowej im. Fr. Kamińskiego w Maciejowie Starym, sztandary Ochotniczych Straży Pożarnych z Wysokiego i Maciejowa Starego oraz druhowie z gminnych jednostek OSP. Następnie z okazałym chlebem szli starostowie dożynek, władze gminy i zaproszeni goście.
Korowód zamykały przepiękne, okazałe wieńce niesione przez Panie z KGW w Antoniówce, Biskupiu, Draganach, Giełczwi, Guzówce, Maciejowie Starym, Wysokiem i Zabłociu.
 
Na miejscu głównych uroczystości na ręce Wójt Gminy Anny Wojtas starostowie dożynek: Renata Ćwikła i Janusz Poniewozik przekazali chleb, który następnie został przez nich podzielony wśród uczestników dożynek.
Po powitaniu zaproszonych gości Pani Wójt przekazała życzenia wszystkim rolnikom. Część oficjalną zakończyły odczytane listy gratulacyjne, które na ręce Wójta Gminy przekazali:
Andrzej Chrząstowski – przedstawiciel Wojewody Lubelskiego, Małgorzata Gałka – przedstawiciel Lokalnej Grupy Działania, przeczytała list w imieniu Starosty Lubelskiego Pawła Pikuli.
Część artystyczna rozpoczęła się występem Koła Gospodyń Wiejskich z Guzówki, następnie zostały rozdane nagrody dla Szkoły Podstawowej w Maciejowie Starym i Zespołu Szkół w Wysokiem za udział w projekcie „Widzę i działam dla klimatu”. Jedną z inicjatyw podjętych przez szkoły było wykonanie albumu przedstawiającego gatunki drzew spotykane w naszej gminie pod hasłem „Drzewa od A do Z” Dodatkowe nagrody dla szkół ufundował Bank Spółdzielczy w Piaskach O/Wysokie. Swoje umiejętności zaprezentowała grupa taneczna Top-Dance z Wysokiego trenująca pod kierownictwem Rafała Szpyta i Ewy Bień. Dobrze znana mieszkańcom orkiestra dęta z Zakrzewa uświetniała całą uroczystość.
W trakcie uroczystości odbył się konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Z ośmiu przygotowanych wieńców do reprezentowania gminy na Dożynkach Powiatowych w Radawcu zostały wybrane dwa: KGW z Guzówki (w kategorii wieniec tradycyjny) i z Biskupia (wieniec nowoczesny). Panie z KGW przygotowały okazałe, dopracowane wieńce, które przedstawiały się następująco:
  • Koło Gospodyń Wiejskich w Wysokiem: panie przygotowały wieniec w kształcie kopuły, zwieńczonej krzyżem.
  • Koło Gospodyń Wiejskich w Zabłociu: wieniec tradycyjny w kształcie serca, przystrojony kwiatami.
  • Koło Gospodyń Wiejskich w Maciejowie Starym: wyklejany wieniec w kształcie krzyża z dwoma sercami, a obok Pismo Święte.
  • Koło Gospodyń Wiejskich w Guzówce: wieniec w kształcie podwójnej  kopuły, zwieńczonej krzyżem w koronie, uwity ze wszystkich kłosów zbóż, udekorowany kwiatami. Wewnątrz wieńca znajduje się okazały chleb.
  • Koło Gospodyń Wiejskich w Giełczwi: wieniec wykonany przez panie to podwójna korona, uwity z kłosów zboża i ziół w środku chleb i winogrona.
  • Koło Gospodyń Wiejskich w Draganach: wieniec w kształcie świecy paschalnej, obok kosz, a w środku chleb.
  • Koło Gospodyń Wiejskich w Antoniówce: wieniec w kształcie krzyża, wokół kosz.
  • Koło Gospodyń Wiejskich w Biskupiu: wieniec w kształcie krzyża, obok wyklejony kielich z hostią i Pismo Święte z napisem „Oto jest Słowo Boże”.
 
W trakcie trwania imprezy dzieci zapewnionych miały wiele atrakcji m.in. malowanie buziek, blok animacji, dmuchane  zjeżdżalnie i trampolina oraz warsztaty taneczne zumba.
W dalszej części uroczystości po raz pierwszy zagościł u nas zespół pieśni i tańca „SPADCZYNA” z Prużan na Białorusi. Jego członkami są uczniowie Technikum Agrotechnicznego w Prużanach oraz nauczyciele i urzędnicy, jest to grupa trzydziestu tancerzy i śpiewaków. Zespół bierze udział w licznych festiwalach i konkursach, zdobywając największe nagrody, również w Polsce. Od lat jego kierownikiem i choreografem jest znakomita Walentyna Isailewa.
Po koncercie zespołu „SPADCZYNA” nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszy ogródek przydomowy w gminie, zorganizowanego pod hasłem „Ratunek dla gminnej zieleni” w ramach wyżej wspomnianego projektu „Widzę i działam dla klimatu”. Wręczenia dyplomów i nagród uczestnikom konkursu dokonała Wójt Gminy Wysokie Anna Wojtas.
Następnie z repertuarem ludowym i biesiadnym zaprezentowała się kapela z Żółkiewki. Ostatnim punktem programu dożynkowego była zabawa taneczna z zespołem Sakord.
 
Wszyscy zgromadzeni na placu częstowani byli przez pracowników Urzędu Gminy bigosem i różnego rodzaju pierożkami, przygotowanymi przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy.
 
Wójt Gminy i Rada Gminy Wysokie serdecznie dziękują instytucjom i osobom prywatnym za wsparcie finansowe i rzeczowe Dożynek Gminno – Parafialnych 2016.
Serdeczne podziękowania składają również Paniom z KGW za przygotowanie poczęstunku, a także pracownikom Urzędu Gminy, GOPS-u, biblioteki oraz wszystkim osobom zaangażowanym w organizację dożynek
Powrót
Dane kontaktowe

ul. Nowa 1
23-145 Wysokie
tel: 84 680 62 06 /42
fax:84 680 62 44
ug@ugwysokie.lbl.pl
facebook.com/Gmina-Wysokie

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

Wszystkie prawa zastrzeżone Gmina Wysokie
Projekty i wykonanie: Sulimo Software